100 let: Sir Edmund Hillary KG ONZ KBE (20. července 1919 – 11. ledna 2008)

100 let: Sir Edmund Hillary KG ONZ KBE (20. července 1919 – 11. ledna 2008)

Dnes, 20. července uplynulo 100 let od narození Edmunda Hillaryho, včelaře a horolezce, cestovatele, spisovatele, diplomata a filantropa.

„Nad námi nic než nebe“, píše o výstupu na Edmunda Hillaryho
a Tenzinga Norgaye na Mount Everest novozélandský novinář, spisovatel a historik Vaughan Yarwood, poradce pro komunikaci zúčastněných stran z Aucklandské univerzity, v březnu roku 2008 v 90. vydání New Zealand Geographic. Oba horolezci, s 18 kg batohy (dnes by horolezci nesli jen asi 7 kg), dosáhli na JV hřebenu výšku 8530 m. „Nevěděli jsme, zda je pro člověka možné dosáhnout vrcholu Mount Everestu“, řekl Hillary. „A dokonce s kyslíkem, který jsme používali, jsme si nebyli jisti, zda na vrcholu nepadneme mrtví nebo něco podobného“ [1].
V 11 hodin 30 minut 29. května 1953 vystoupili na nejvyšší místo na světe – 8 848 m – tak vysoko, jak jen je možné, aniž by zemi opustili.
S typickou skromností Hillary zlehčil výkon slovy, že byl jen ve správný čas na správném místě [1].

V roce 2013 byl zveřejněn Hillaryho dopis, který 20. 5. 1953 napsal rodině domů na Nový Zéland ze základního tábora pod Everestem; devět dní před dosažením vrcholu připustil, že by při výstupu mohl zemřít. V dopisu vyslovil poslední přání: „Máme před sebou obrovský úkol“, psal svému bratrovi Rexovi. „Naše kyslíkové přístroje jsou stále dost experimentální, takže nezapomeňte – pokud se něco pokazí – moje dvě hlavní přání jsou, aby bylo postaráno o matku a moje himálajské vybavení by měl dostat New Zealand Alpine Club. Jakkoli to zní morbidně, přes to všechno budu v listopadu při demarování (preventivní metoda k zabránění rojení včel)“ [2].

Yarwood líčí Hillaryho: „… stal se – i když nevědomě – ztělesněním ctnosti, vlastností a hodnot, které uznávali a přijali Novozélanďané. Dobyvatel Everestu byl drsný, přímočarý, upřímný a věrný. Nepředstíral. Hovořili za něj skutky, ne slova. Spolehlivý. Odvážný. Praktický. Se železnou vůlí. Později se také ukázal jako oddaný rodině, se zvráceným smyslem pro humor a jako neochvějný přítel pro ty, kteří jej potřebovali. Projevila se také jeho překvapivá zranitelnost. A poznání, že je člověk z masa a kostí, vystavený stejným strastem a ranám osudu, kterým čelíme všichni, jej vetknulo do duše národa ještě pevněji [1].

Výstup na Everest znamenal začátek Hillaryho celoživotního humanitárního úsilí v šerpským severovýchodním Nepálu.

World Book Encyclopedia sponzorovala Hillaryho expedici The Himalayan Scientific and Mountaineering Expedition of 1960-61, jež zkoumala dlouhodobé účinky velké výšky a nízkých teplot na lidskou výkonnost v laboratoři zbudované ve výšce 5 800 m. V průběhu výpravy se Hillary zeptal šerpských přátel, co by nejvíce pomohlo jejich vesnici. „Nemocnice? Zlepšení jejich usedlostí? Odpověď byla jednoznačná: Vzdělání pro naše děti!“ S finanční podporou sponzora expedice se Hillary s některými svými kamarády napřesrok vrátil a z materiálu dopraveného letecky na provizorní a nebezpečnou dráhu v údolí Mingbo postavili prefabrikovanou hliníkovou budovu první školy v Khumjungu [3].

Hillary se stal přítelem Šerpů, kteří jej nazývali Burra sahib – big in heart.

„Jen málokdo z nás se nedokázal vzít něco z povahy a temperamentu těchto lidí, jejich houževnatosti
a spokojenosti; jejich vitality a věrnosti; oproštěné od naší civilizační kletby sebelítosti“ napsal Hillary, jehož prohlubující se vzájemné přátelství bylo důvodem, aby se do mateřské země Šerpů – Solu Khumbu – opakovaně vracel, aby (postavil 30 škol) stavěl školy, (více než 30 zdravotnických středisek) (dvě nemocnice) nemocnice, pokládal vodovody, budoval visuté mosty, letiště a přistávací dráhy, restaurovat kláštery
a likvidovat odpadky. A zlézat hory. Také zde čelil letecké katastrofě, při které zahynula jeho první manželka Louise a šestnáctiletá dcera Belinda, a musel se vyrovnat se stále závažnějšími příznaky výškové nemoci, ohrožujícími jeho návraty do hor [3].

Více a podrobněji pojednává o Siru Edmundu Hillarym připravovaný článek MUDr. Ivana Rotmana
a MUDr. Jaroslava Nováka Ph.D. pro Medicina Sportiva Bohemica & Slovaca.

  1. Yarwood V. Hillary Tribute. Nothing above us but sky. New Zealand Geographic, Issue 090, 2008. https://www.nzgeo.com/stories/hillary-tribute/?state=requireSubscription. 7. 2019
  2. Bayer K. The forgotten letter: Sir Edmund Hillary’s final wishes revealed. NZ Herald 10. 2. 2019. https://www.newstalkzb.co.nz/news/national/letter-sir-edmund-hillary-wrote-days-before-scaling-everest-surfaces-for-first-time/ 7. 2019.
  3. Yarwood V. Burra-Sahib: The Legacy of Sir Edmund Hillary. New Zealand Geographic, Issue 053, 2001. https://www.nzgeo.com/stories/burra-sahib-the-legacy-of-sir-edmund-hillary/?source=relatedItems%203/ 7. 2019

Přímý odkaz na tento článek: http://www.horska-medicina.cz/100-let-sir-edmund-hillary-kg-onz-kbe-20-cervence-1919-11-ledna-2008/