V červnu 2017 se 32 profesionálních a poloprofesionálních fotbalistek (ve věku 15-55 let), 4 rozhodčí, 20 členů mediálního a podpůrného týmu, 30 horských průvodců a 400 nosičů vydalo na vrchol Kilimandžára (Uhuru Peak), aby v nadmořské výšce 5714 m vytvořili světový rekord ve fotbalovém zápase v nejvyšší nadmořské výšce. Účastnice 9denní expedice byly členky mezinárodní neziskové organizace Equal Playing Field (EPF), která prosazuje rovnost žen a mužů ve sportu prostřednictvím mimořádných sportovních výzev, fotbalových kempů a konferencí. Vzhledem k vysokohorskému prostředí měli všichni sportovci možnost užívat preventivně acetazolamid, aby se předešlo nemocem souvisejícím s nadmořskou výškou. Během výstupu sportovci sehráli 3. den ve výšce 4205 m tréninkový zápas, aby se aklimatizovali.
* úzkost, astma, popraskané rty, zácpa, úraz rukou, nespavost, zranění z přetížení, závratě a změny vidění.
** akutní horská nemoc (těžká), dehydratace, gastritida, gastroenteritida, vysokohorský edém mozku, herpetické léze, podchlazení, mezilidský konflikt, zápal plic, kožní infekce a popálení od slunce.
Získané zkušenosti rozdělili autoři studie do 4 kategorií:
-
-
- viditelnost zdravotnického stanu
- lékařská diskvalifikace, evakuace a nedostatečné hlášení
- léčba akutní bolesti
- mezilidské konflikty.
-
Na expedici EPF bylo použito více než 80 stanů, včetně 1 zdravotnického stanu. V rámci skupin byly všechny stany v podstatě identické, bez výrazného označení. Organizace stanů na jednotlivých tábořištích byla minimální, a proto se lékařský stan nacházel po většinu dní na jiném místě a několikrát se stalo, že členové výpravy nemohli zdravotnický stan najít. Budoucí expedice by měly zajistit přímé, jasné a viditelné označení. Lze doporučit krátkou instruktáž na každém novém tábořišti.
Hráčky byli na začátku upozorněny, že určité příznaky – zdravotní potíže –je mohou diskvalifikovat z účasti na fotbalovém zápasu. Ke zmírnění váhavosti při hlášení příznaků se lékařský tým seznámil s každým členem výpravy a podporoval otevřené, upřímné a včasné hlášení zdravotních potíží. Lékařský tým se chtěl vyhnout jakémukoli klamání ohledně kritérií zdravotní diskvalifikace s předpokladem, že by to mohlo vést k nedůvěře a dalšímu nedostatečnému hlášení příznaků.
Jistě je rozumné informovat členy výpravy o nebezpečí prostředí a varovných příznacích, ale autoři se domnívají, že budoucí lékařské týmy by měly pečlivě zvážit, jak informovat účastníky o stavech, které by jim bránily v další činnosti. Bezpečnostní, léčebné a evakuační plány by měly být přizpůsobeny dané expedici a lékařské týmy by měly účastníkům jasně říci, že všechna lékařská rozhodnutí budou učiněna případ od případu po důkladném vyhodnocení. Tento přístup může podpořit větší otevřenost při hlášení příznaků ve srovnání s přístupem „univerzálním pro všechny“, který může způsobit, že se účastníci budou vyhýbat hlášení příznaků, o nichž vědí, že splňují diskvalifikační kritéria. Lékařské týmy by se také měly před odjezdem snažit identifikovat překážky hlášení příznaků specifické pro expedici a její členy, jako jsou mimo jiné hrdost, prestiž a strach z lékařské diskvalifikace.
Rutinní screeningové formuláře, např. dotazník pro hodnocení skóre akutní horské nemoci 2018 Lake Louise, mohou pomoci lékařským týmům stanovit základní hodnoty pro každého člena týmu, lépe identifikovat jejich změny, které by jinak mohly být přehlédnuty nebo nehlášeny, a poskytnout členům soukromí při podávání písemné zprávy.
Účastnice expedice nahlásily časté bolesti hlavy způsobené akutní horskou nemocí a při 7 sportovních zraněních pohybového aparátu. mnoho účastnic se rozhodlo nabízené neopioidní léky (paracetamol, ibuprofen) proti bolesti neužívat. Byla použita akupresura a masáž spoušťových bodů. Současná doporučení Wilderness Medical Society pro léčbu akutní bolesti v odlehlých prostředích však nepojednávají o nefarmakologických způsobech nad rámec standardní terapie „Protection, Rest, Ice, Compression, Elevation (PRICE). +
Alternativní terapie, jako je aurikulární akupunktura a akupresura a komprese myofasciálních spoušťových bodů mohou být účinné při léčbě akutní bolesti.
Očekávalo se, že na expedici, která zahrnovala účastnice z 22 zemí, hovořící 12 jazyky a zvyklými mezi sebou soutěžit, budou mezilidské konflikty představovat velké riziko. Ve skutečnosti byl zdokumentován pouze 1 menší konflikt. Vysvětlením může být několikeré: jednak profesionální kulturní úroveň sportovkyň převažuje nad kulturou etnika, a významný společný základ omezuje konflikty; jednak se uplatňuje koncept „třídní skládačkové“ strategie řešení konfliktů („jigsaw classroom” conflict resolution strategy++). Hráčky soupeřících týmů vystupovaly na horu v 5 menších skupinách, jejichž členky byly na sobě vzájemně závislé: věděly, že pokud ostatní skupiny výstup nedokončí, budou jejich týmu chybět hráčky. Tato organizace měla usnadnit logistiku výstupu, ale také zapadá do modelu skládačkové třídy a mohla snížit výskyt mezilidských konfliktů na expedici.
Dalším modelem, užitečným pro zmírnění mezilidských konfliktů během výprav do divočiny, je model cílů, rolí, procesů a mezilidských vztahů (GRPI = Goals, Roles, Processes and Interpersonal relationships), který se hojně používá pro budování týmů a řešení konfliktů v obchodní a lékařské oblasti. Na základě tohoto modelu by vedoucí expedice měli zajistit, aby členové týmu rozuměli jeho cílům (Cíle); členové musí znát své individuální role (Role) a plány pro rozhodování a řešení problémů; způsob řešení konfliktů by měl být osvojen před odjezdem na expedici (Procesy); a vedoucí by měli klást důraz na důvěru, komunikaci a podporu (Mezilidské vztahy). +++
Závěry studie:
„Expedice EPF na Kilimandžáro byla pro účastníky náročná vzhledem k vysokohorskému prostředí, fyzické namáhavosti mise a soutěžním cílům. Vyvstaly problémy s viditelností zdravotnického stanu, zdravotní diskvalifikací, evakuací, nedostatečným hlášením a léčbou akutní bolesti. Některé problémy se podařilo odstranit v reálném čase a předpokládané obavy z mezilidských konfliktů byly zmírněny dříve, než se staly problémem.
Asi nejcennějším poznatkem z této výpravy je důležitost předvídání a přípravy před odjezdem. Lékařský tým identifikoval nejpravděpodobnější zdravotní příhody, které se během expedice vyskytnou, rozvrstvil je podle rizika a následků pro jednotlivce i tým, a podle toho naplánoval expediční lékárnu. Důsledná příprava, předvídání problémů a zdravotních událostí, které mohly nastat, mohly zabránit vzniku nebezpečných a zdraví ohrožujících situací.“
+ Russell KW, Scaife CL, Weber DC, Windsor JS, Wheeler AR, Smith WR, et al. Wilderness medical society practice guidelines for the treatment of acute pain in remote environments: 2014 update. Wilderness Environ Med. 2014;25(suppl 4):S96-104.
++ Aronson E, Stephan C, Sikes J, Blaney N, Snapp M. The Jigsaw Classroom. Sage Publications, Inc; 1978; Walker I, Crogan M. Academic performance, prejudice, and the jigsaw classroom: new pieces to the puzzle. J Community Appl Soc Psychol. 1998;8(6):381–93.