Vzpomínka na Dr. Jamese Milledge (1930-2022)

Při letošním zasedání Lékařské komise UIAA 10. 6. 2022 v Hathersage UK, jehož se zúčastnila delegátka ČHS MUDr. Lenka Horáková, věnovali účastníci vzpomínku lékaři, horolezci a vědci Dr. Jamesu Milledgeovi.

(Pocta Jimu Milledgeovi – David Hillebrandt, zveřejněno na
https://www.thebmc.co.uk/obituary-jim-milledge)

Jim Milledge, často označovaný jako „otec horské medicíny“, zemřel 9. února tohoto roku ve věku 91 let. Čestný lékařský poradce Britského horolezeckého klubu (BMC) Dr. David Hillebrandt vzpomíná na jeho životní příběh a přínos světu horské medicíny.

„Jim chodil do školy v severním Walesu, kde se poprvé seznámil s kopci. Jedna rodina požádala ředitele školy, zda by nevěděl o spolehlivém, ale ne příliš studijně zdatném chlapci, který by chtěl trávit čas učením se o jejich podniku na výrobu malinových džemů a který by spolehlivě řídil jejich továrnu, když by byli pryč. Nebyl rozpoznán Jimův potenciál, maskovaný jeho dyslexií, a tak u nich absolvoval pracovní stáž, což ho utvrdilo v tom, že v takovém prostředí už nikdy pracovat nebude. Bylo to rozumné rozhodnutí, protože lékařský svět by byl ochuzen o brilantní zvídavou mysl, která vytvářela konzistentní respektované výzkumné práce, často v oblasti výškové medicíny. Jeho práce je oceňována po celém světě a zastupoval BMC v Lékařské komisi UIAA, přičemž v jedné fázi byl i prezidentem.

Jim byl nejen vynikajícím výzkumníkem, ale také velmi schopným lezcem a horolezcem. To se mu osvědčilo během zimování ve výšce 5800 m na expedici Silver Hut v roce 1960, kterou organizovali Sir Edmund Hillary a Griff Pugh. Na Makalu se dostal až do výšky 7000 m a poté musel evakuovat Hillaryho, který onemocněl. Byl aktivním členem Alpského klubu a Klubu horolezců a připojil se k dalším expedicím na Kongur a Everest v roce 1981 a Janoli v roce 1991 spolu s výpravami do dalších alpských oblastí po celém světě.

Jim strávil svůj raný pracovní život se svou ženou Betty nejprve u Královského letectva RAF v Hongkongu (Milledge Buttress je stále v místním horolezeckém průvodci) a poté v Christian Medical College and Hospital ve Vellore, což mu umožnilo vylézt na Kinabalu a poté trekovat v Nepálu. Stejně jako Jim sám byly i jejich dvě děti vychovány v přírodě a jejich zájem o ni trvá dodnes. Betty náhle zemřela v roce 1991 a v roce 1993 se Jim oženil s Bettyinou přítelkyní Pat, která o něj pečovala během jeho poslední nemoci.

Jim žertoval, že jeho život je věčná dovolená v horách, ale stejně tak je uznáván i v lékařských kruzích. Stal se lékařským ředitelem v nemocnici Northwick Park a jeden mladší zaměstnanec ho popsal jako „nejlepšího lékařského ředitele, s jakým se kdy setkal, vždy stavěl mosty a usmiřoval konfliktní skupiny“.

Když se na Jima snášejí vzpomínky, je zarážející, kolik mladých výzkumníků, studentů medicíny, lékařů a expedičních horolezců mu vděčí za čas, který jim věnoval, aby je povzbudil, vedl a byl jim rádcem v jejich podnikání.

V posledních letech života Jimovi selhávala krátkodobá paměť, což mu (a někdy i jeho blízkým) způsobovalo jisté frustrace. Stále byl schopen popsat potenciální cesty v odlehlých údolích v Nepálu a rád to dělal v baru v Plas y Brenin na kurzu diplomu horské medicíny nebo v Alpském klubu. Protože si byl vědom svého selhávajícího intelektu, podnikl kroky k tomu, aby sdělil svá poslední přání, a zařídil plnou moc. Bohužel, na konci se k němu Národní zdravotní služba NHS a náš systém péče nedokázaly chovat důstojně a dopřát mu klidnou smrt, jak se na takového gentlemana sluší.“

James Milledge osobně sepsal svou životní historii a v letech 2018-2020 ji po částech zveřejňoval na webu Mountain Medicine Blog Jeremyho Windsora (Mountain Medicine Blog [https://deathzone.7thwave.io/]).

S českým překladem se lze seznámit zde: https://www.rotman.cz/wp-content/uploads/2022/07/james-milledge-hory-moje-laborator-cz.pdf

Přímý odkaz na tento článek: http://www.horska-medicina.cz/vzpominka-na-dr-jamese-milledge-1930-2022/