Prášky na spaní + horolezectví = riskantní koktejl

V novém příspěvku na blogu Mountain Medicine Blog se Dr. Jeremy Windsor zamýšlí nad nepříznivým vlivem hypnotik (léků na spaní) na výkon horolezce:

„Při vstupu do chaty Cosmiques na Aiguille du Midi si možná všimnete plakátu připevněného na zdi. Na něm je velkými písmeny napsáno: „Somnifere + Alpinisme = Mauvais Cocktail“ a hned pod nimi je anglicky Sleeping Pills + Mountaineering = A Risky Cocktail“ (česky bychom řekli „Prášky na spaní + horolezectví = riskantní koktejl“). Zbytek plakátu zobrazuje kresleného horolezce, který zívá a nejistě kráčí vedle trhliny. Co se skrývá za tímto plakátem? Řekl jsem si, že se ponořím trochu hlouběji, abych to zjistil…

Být členem Mezinárodní společnosti horské medicíny (ISMM) přináší několik výhod, jednou z nich je přístup do e-mailové sítě, která vás okamžitě spojí s mnoha nejznámějšími světovými výzkumníky v oblasti horské medicíny. Krátká zpráva vedla k několika odpovědím, které všechny směřovaly ke studii s poutavým názvem „Užívání drog na Mont Blanku“ – studie využívající automatizovaný sběr moči“. Skupina francouzských vědců v ní popisovala, jak analyzovala sérii vzorků moči z toalet dvou chat používaných účastníky výstupů na Mt Blanc. Během jedné letní horolezecké sezóny bylo získáno celkem 430 vzorků.

Než se však dostaneme k jejich výsledkům, stojí za to se na chvíli zastavit a podívat se, jak byly vzorky odebírány. Výzkumníci instalovali „na míru vyrobený neviditelný a neslyšitelný automatický systém“, který sbíral vzorky moči horolezců krátce předtím, než se vydali na svůj pokus o zdolání vrcholu Mont Blanku. Způsob, jakým to dělali, byl fascinující.

Pomocí baterií poháněného vzorkovače kapalin umístěného ve výtoku z pisoáru byla moč odlišena od ostatních tekutin podle elektrické vodivosti. Pokud vzorkovač identifikoval moč, byl odebrán malý vzorek (67 ml). Vzorky byly uloženy při teplotě -20 °C a následně odvezeny vrtulníkem k analýze.

Ale vraťme se k příběhu. V co výzkumníci doufali, že najdou? Z úvodu studie vyplývá očekávání, že velké množství vzorků bude obsahovat acetazolamid. To se skutečně stalo – téměř 23 % vzorků obsahovalo lék, který se nejčastěji používá k prevenci akutní horské nemoci (AMS). Také byly další široce používané léky na předpis i bez předpisu. V souladu s moderními trendy obsahoval jeden nebo dva vzorky konopí, kokain nebo anabolické steroidy. Možná si říkáte, že je zde jen málo neobvyklého, a měli byste pravdu. Skutečné překvapení jsem však zatajil – u vysokého počtu vzorků byla zjištěna přítomnost tablet na spaní. Téměř 13 % – 1 z 8 vzorků – obsahovalo látky jako zolpidem, zopiklon nebo oxazepam. To je mnohem více, než by se dalo očekávat u běžné zdravé populace. Je zřejmé, že mezi horolezci bylo mnoho těch, kteří se v den vrcholu, kdy je čekal brzký start, rozhodli vzít si večer před výstupem tabletu na spaní. Byla to však bezpečná volba? Vědci byli znepokojeni, a tak se pustili do další studie, aby to zjistili…

Jak byste zkoumali účinky tablet na spaní na horolezce při výstupu na Mt Blanc? Stálo by za to sednout si s tužkou a papírem a navrhnout experiment, který by byl pro horolezce bezpečný a dostatečně sofistikovaný, aby bylo možné identifikovat změny ve vzorech chování! Přemýšlím o tom už několik týdnů a nenapadá mě lepší způsob, jak to udělat, než který zvolili výzkumníci. Zjednodušeně řečeno, vzali skupinu 22 horolezců, dali jim ve 22 hodin večer zolpidem nebo placebo a pak je ve dvě hodiny ráno vzbudili a testovali jejich schopnost myšlení. To se provádělo nejprve v nízké nadmořské výšce a pak o několik týdnů později na stanici lanovky Aiguille du Midi (3800 m).

Co zjistili? Pozitivním zjištěním bylo, že dobrovolníci užívající zolpidem spali lépe než ti, kteří užívali placebo. Vyžádalo si to však značnou cenu. Ve dvě hodiny ráno se ti, kteří užívali tablety na spaní, cítili více unavení, měli více příznaků akutní horské nemoci (AMS) a hůře zvládali řadu kognitivních testů.

Kdybych měl vybrat jeden test, který ilustruje účinek zolpidemu, vybral bych „Simonovu úlohu“. Podle toho, co jsem četl a viděl (na internetu je k dispozici několik videí!), má úloha dvě části. První je jednoduchý test rozpoznávání – takže pokud se na příslušných částech obrazovky objeví slova „vlevo“ a „vpravo“, dobrovolník stiskne na klávesnici příslušné klávesy „vlevo“ nebo „vpravo“.

Ve druhé části (a tady to začíná být zajímavé!) se opakuje stejný test, ale slova „vlevo“ a „vpravo“ se objevují náhodně kdekoli na obrazovce. Slovo „vlevo“ se tedy může objevit na pravé straně obrazovky a slovo „vpravo“ na levé straně obrazovky. Rozdíl v čase potřebném k provedení každého z testů je znám jako „Simonův efekt“. Mezi těmi, kteří užívali zolpidem v Cosmiques Hut, se vliv hypnotika dramaticky projevil, a to nepříznivě. Proto nepřekvapí, že hlavní autor Pierre Bouzat přirovnal později účinek zolpidemu k ,,otravě alkoholem“.

Ačkoli tedy dochází ke zlepšení spánku, kombinace zolpidemu a horolezectví je skutečně „riskantní koktejl“!

Výzkumníkům patří velká pochvala za jejich fascinující práci!

Za pomoc při přípravě tohoto příspěvku děkujeme Pierru Bouzatovi, Benoitovi Champigneulleovi, Ursu Heftimu a Dominique Jeanovové.

Jako post scriptum stojí za to říci, že zařízení pro sběr moči bylo nedávno použito ke studiu užívání drog u ultramaratonců. Podrobnosti o této studii najdete zde.

Pokud vás to zajímá, proč se nepodíváte na další příspěvky na blogu? A ještě lépe, proč se nepřidat k Britské společnosti horské medicíny? Více informací najdete zde.

Další informace o diplomu z horské medicíny (DiMM) Univerzity v Centrálním Lancashiru naleznete zde.“

(překlad DeepL-free & IR)

Přímý odkaz na tento článek: http://www.horska-medicina.cz/prasky-na-spani-horolezectvi-riskantni-koktejl/